Sådan vil denne side se ud, når den bliver printet. Dog uden denne boks.
Annullér print og gå tilbage til siden.
Hop til indhold
Tilbage til menuen

Information til arbejdsgivere ved fleksjob


Tilskud til arbejdsgiveren
Som arbejdsgiver får du et offentligt tilskud, der svarer til 1/2 eller 2/3 af den mindste overenskomstmæssige løn. Hvor stort tilskuddet er, afhænger af din fleksjobsmedarbejders arbejdsevne. Jobcenteret tager løbende tilskuddet op til vurdering. Tilskuddet kan øges, mindskes og helt bortfalde, hvis arbejdsevnen ændres.


Løn- og arbejdsvilkår

Maksimum beløb/lønloft

Tilskudsberegningen

Oversigt over løntilskud i fleksjob

Anmodning om udbetaling af løntilskud

Indsendelse af blanketter

Sygedagpengerefusion fra første sygedag




















































Løn- og arbejdsvilkår
Jobcentret udbetaler dig et løntilskud på ½ eller 2/3 af den mindste overenskomstmæssige timeløn på det aktuelle ansættelsesområde eller af den løn, der normalt gælder for et tilsvarende arbejde. Mindstelønnen i landsoverenskomsten skal kun anvendes, hvis der ikke er en lokal aftale, der supplerer overenskomstens bestemmelser på dette punkt.

Løn- og arbejdsvilkår fastsættes i samarbejde med de faglige organisationer. Du udbetaler lønnen til den medarbejder, du har ansat i fleksjob. Størrelsen af løntilskuddet er fastsat ved aftalens indgåelse.

Du får refunderet dit bidrag til ATP og eventuelle udgifter til andre arbejdsgiverbidrag med samme andel som lønudgiften. Det samme gælder, hvis der i overenskomsten indgår en obligatorisk arbejdsmarkedspension.
 
Tilbage til indholdsoversigten













Maksimum beløb/lønloft
Tilskuddet til den enkelte medarbejder i fleksjob kan beregnes ud fra et årligt beløb på højest 429.112 kr. på årsbasis (pr. 01.01.2009), svarende til 223,03 kr. på timebasis. Det betyder, at tilskuddet højst kan udgøre 286.075 kr. på årsbasis, og 148,69 kr. på timebasis, ved 2/3 løntilskud. 

Der refunderes altid ud fra den mindste overenskomstmæssige løn, uanset om du udbetaler en højere løn til din fleksjobmedarbejder.


Tilskudsberegningen
Generelt gælder det, at det kun er de obligatoriske tillæg, der relaterer sig direkte til den enkeltes løn, og som følger af lov og overenskomst, der kan ydes tilskud til. Dette betyder, at Jobcentret ikke kan yde tilskud til udgifter til lovpligtige ordninger, som ikke kommer den enkelte fleksjobmedarbejder til gode fx udgifter til lønsumsafgift og barselsfond. Der kan ligeledes ikke gives løntilskud til pensionsordninger, der er oprettet mellem dig og din medarbejder, og som ikke er i henhold til overenskomsten på området. Anciennitetstillæg indgår heller ikke i tilskudsberegningen.

Regneeksempel på et flekjob med 50% tilskud

Løn Refusion Din udgift
Grundløn 16.071,95    8.035,50 8.035,50
Tillæg *
Tilskudsberettiget løn 16.071,95 8.035,50 8.035,50
Feriepenge 12,5% 2.008,99 1.004,50 1.004,50
Pensionsbidrag     1.157,18 578,51 578,51
ATP 162,60 81,30 81,30
Månedsløn i alt 19.400,72 9.700,36 9.700,36

* se nedenstående skema





















* Oversigt over løntilskud i Fleksjob

Ydelser (fleksjob - fuldtid)
Nye oplysninger er markeret med *
Indgår ved
beregning af
tilskuddet
Løn

 

 - grundløn

Ja

 - anciennitetstillæg

Nej

 - funktionsløn (1)

Ja

 - provisionsløn ved lav grundløn*

Ja/Nej (2)

 - kvalifikationsløn

Nej

 - fast påregnelige tillæg, f.eks. arbejdstids og 
   ulempetillæg 

Ja

 -  Søgnehelligdagsbetaling (3)

Ja

 - løn under ferie

Ja

 - Løn under ferie og barsel

Ja

 - arbejdstøjstillæg *

Ja

 - Feriepenge (4) (12,5% af tilskudsgrundlag +
   1,5% i særlig feriegodtgørelse)

Ja

 ATP og andre arbejdsgiverbidrag
 - ATP - bidrag

Ja

 - arbejdsgiverbetaling til pension

Ja

 - gruppelivsforsikring

Ja

 - 1. og 2. ledighedsdag

Ja

 - AER + SKP (skolepraktik)

Ja

 - DA/LO uddannelsesfond

Nej

 - indbetaling til AKUT fond

Ja

 - ansvarsforsikring

Nej

 - BST-kontigent

Nej

 - arbejdsskadeforsikring inkl. bidrag til AES

Ja

 - lovpligtig arbejdsmiljøafgift

Nej

 - arbejdsmiljøomkostninger i øvrigt

Nej

 - lønsumsafgift

Nej

 - ATP/Fritvalgsordningen (FIB) (5) *
 - Barselsfond

Nej

 - Finansieringsbidrag (6)

 Nej

 - LG (lønmodtagernes Garantifond) *

Nej

 - udgifter til f.eks. bil, der er nødvendig i   
   forbindelse med arbejdets udførsel *

Nej

 - skurvognstillæg *

Nej

 - Genetillæg *

Ja

 - Smudstillæg *

Ja


1. Et funktionstillæg indgår i beregningen, hvis der er tale om en særlig funktion/stillilling, som den pågældende udøver, og funktionstillæget efter overenskomsten er endle af den mindste overenskomstmæssige tilmeløn på området. Har tillægget karakter af anciennitetstillæg, kan der ikke ydes tilskud.

2. Hvis det er en del af den mindste overenskomstmæssige  timeløn, og alle andre ansatte også får det, kan det indgå, ellers ikke.

3. Hvis det er aftalt i overenskomsten.

4. Hvis der ikke ydes løn under ferie. Så fremt det følger af overenskomsten, at der skal ydes et højere beløb, der skal lægges til grund for beregningen af tilskud.

5. Overenskomstbestemt ordning hvor arbejdsgiveren indbetaler en %-del af lønnen til en fritvalgskonto. Medarbejderen kan selv vælge om beløbet udbetales, veksles til pension eller anvendes til at holde ferie for.

6. ATP, LG (Lønmodtagernes Garantifond) og finanseringsbidraget bliver fremover samlet i en fælles opkrævning.

Tilbage til indholdsoversigten



























Anmodning om udbetaling af løntilskud
Anmodning om udbetaling af løntilskud, selve refusionsblanketten skal indsendes løbende til Jobcentret inklusiv løndokumentation. Det kan ske månedligt, kvartalsvist eller halvårligt. Du skal udfylde blanketten med oplysninger om afregningsperiode, antal arbejdsdage, dage med fravær pga. sygdom og oplysninger vedrørende løn- og arbejdsudgifter. Blanketten skal underskrives af dig.

Refusionsblanketten skal være ledsaget af lønsedler for den anførte afregningsperiode. Det påhviler dig og din medarbejder, at sikre at lønnen udgør den til enhver tid gældende mindsteløn på området inklusiv relevante tillæg. Det påhviler også dig, at underrette Jobcentret, når der er stigning i den mindste overenskomstmæssige løn og fremsende dokumentation.

Udbetaling af refusion sker via CVR-nummer og nemkonto. Der går ca. 14 dage fra, at Jobcentret har modtaget refusionsskemaet, til du har dine penge til rådighed på din nemkonto.

Vær opmærksom på, at løntilskuddet ophører ved folkepensionsalderen.


Tilbage til indholdsoversigten















Indsendelse af blanketter
Refusionsblanketten skal indsendes med dokumentation til: Frederikshavn Jobcenter, Rådhus Allé 100, 9900 Frederikshavn, att. Gitte Stæhr.

Du kan hente blanketten (AB 245) her 

Hvis du har spørgsmål til udfyldelse af blanketten kontakt venligst Gitte Stæhr på tlf. 98 45 56 50 eller
Marianne Fristrup på tlf. 98 45 58 13

Tilbage til indholdsoversigten




























Sygedagpengerefusion fra første sygedag
Ansatte i fleksjob er berettiget til sygedagpenge, eller der kan udbetales refusion til dig fra første sygedag. Refusionen til dig ydes uafhængigt af, hvor kort tid din medarbejder har været ansat i fleksjob.

Det påhviler dig at få anmeldt og registreret al sygefravær. Hvis der ikke er anmeldt eller registreret det reelle sygefravær, kan det blive vanskeligt at dokumentere betydningen af de helbredsmæssige ændringer, hvis der på et senere tidspunkt skal søges om forhøjelse af tilskuddet.

Vær opmærksom på at modregning i tilskuddet ved sygdom vil ske uanset, om du søger sygedagpengerefusion eller ej.

Anmodningsskema om sygedagpengerefusion ved sygdom, skal indsendes til Frederikshavn Kommune, Rådhus Allé 100, 9900 Frederikshavn. Du kan hente blanketten (DP 201) her.

Tilbage til indholdsoversigten

 










Til top

Informationsboks